Koupele proti línání

Dermatologie

Poruchy línání a růstu srsti představují velmi častý problém, který trápí spoustu majitelů psů, koček, fretek a dalších zvířat se srstí. Vzhledem k tomu, že línání je přirozeným procesem obnovy srsti, je mnohdy těžké vyhodnotit, zda se jedná o normální záležitost nebo o poruchu. Také je velmi těžké stanovit hranici mezi přirozeným a nadměrným línáním. I přesto, že se jedná o fyziologické línání, chlupy v bytě jsou majitelům na obtíž a chtějí tuto situaci nějak řešit nebo alespoň trochu omezit.

Fyziologické (přirozené) línání nastupuje sezónně a je ovlivněno především délkou světelného dne a nepatrně i teplotou. Dochází k němu 2krát do roka. Na jaře se zvířata zbavují zimní srsti a na podzim se touto zimní srstí opět vybavují. Línání v mírné formě probíhá celoročně, souvisí to s růstovým cyklem chlupů, jehož fyziologická délka trvá přibližně 1 měsíc. Fyziologické línání je nejvýraznější u přírodních plemen se střední srsti, která obsahuje podsadu a tzv. chmýří. Do této kategorie patří ovčáci, teriéři a některé kočky (evropské, britské a ostatní kočky s podsadou). Zvířata žijící celoročně v bytě mívají sezónní línání méně výrazné, zato línají průběžně celý rok ve zvýšené míře.

Za patologické (nepřirozené) línání se odborně považuje jen takové línání, které vede k tvorbě lysých ložisek. K tomuto problému je třeba odborný přístup veterináře. To znamená, že pokud srst vypadává, byť v nadměrné míře, a přitom bez problémů rychle roste nová a netvoří se přitom lysiny, nejedná se o poruchu ani o kožní onemocnění.

Nadměrné línání je pojem, který lze těžko odborně definovat ale z laického a chovatelského hlediska je to problém, který se dá ovlivnit kvalitní výživou, kvalitní péčí o kůži a srst, která spočívá v používání speciálních šamponů proti línání, výživných kondicionérů, doplňků výživy (s obsahem zinku, biotinu a esenciálních mastných kyselin) a v pravidelném vyčesávání.

Pohotovost

+420 576 776 288
+420 604 477 659

Ordinační hodiny

Po, Stř, Pá: 12:00 - 16:00

Út, Čt: 10:00 - 18:00

So, Ne: 13:00 - 14:00

Royal Canin

Fortify

Kde nás najdete

Kontaktujte nás

Vaše osobní údaje odeslané tímto formulářem budou sloužit pouze k řešení Vašeho požadavku. Zásady se zpracováním osobních údajů zde: Ochrana osobních údajů